Disable Preloader

Etkinlik Organizatörü (Seviye 5)

Etkinlik Fotoğrafçısı ve Kameramanı

( Seviye 4 )

Görüş Bildirme Son Tarihi : 21/01/2022 Tarihine Kadardır.

Pandemi döneminde, tüm işletmeler kapatıldı. Bu kapanmadan oldukça ağır şekilde etkilenen düğün sektörü ağır yaralar aldı. Sağlık bakanlığımızın açıkladığı covid-19 rehberine göre düğün salonlarına girişte , kapıda ateş ölçer ile ateş ölçülmesi Ateşi 38 dereceden fazla misafirlerin izole edilip, salona girişi engellenip derhal ambulans çağırılarak sağlık ekiplerine teslim edilmektedir ), Girişlerde HES KODU SORGULAMA yapılması, Girişte kayıt tutularak , isim soyisim ve iletişim bilgilerinin alınması, sandalye aralarının 1.5 m mesafe ile olması, 10 kişilik masalarda max. 4-5 kişilik oturma dizeni , düğün başlangıcında polis nezaretinde kontroller, canlı müzik yapılmaması, temas gerektiren oyunların oynanmaması, pistlerin kullanıma kapalı olması gibi kuralla açılan ruhsatlı işletmelere, Valiliklerle birlikte düğün salonlarının kontrolü yapıldı. Ruhsatlı işletmeler olduğu gibi bazı yeterliliklere uymayan ruhsatsız işletmelerin denetimi sağlanamadı.

Bizler DÜSOİŞ olarak düğün sektöründe ruhsatsız düğün salonu ve vergi levhasız organizasyon firmalarının amaç dışı faaliyetlerini önlemek, kayıt altına almak, mesleki standartlar çerçevesinde hizmet vermelerini sağlamak için Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Etkinlik Organizatörü ( Seviye 5 ) UMS ve UY hazırlaması çalışmaları için protokol yapıldı. Bu protokol ile yeterlilik göstermeyen, standartlara uymayarak faaliyet gösteren firmaların faaliyetlerini engellemektir.

Düğün sektörünün önemli paydaşlarından Kameraman, Fotoğrafçılık, Albümcü faaliyetlerinde düzenleme getirilmesi için korsan fotoğrafçılığın engellenmesi, haksız rekabetin ortadan kaldırılması amacıyla, Standartlara ve yeterliliklere sahip olan, işinin ehli profesyonel kişilerden olan firma ve şahıs şirketlerini kayıt altına almak amacıyla Etkinlik Fotoğrafçısı ve Kameramanı ( Seviye 4 ) UY hazırlama protokolü yapıldı. Etkinlik Fotoğrafçısı ve Kameramanı (Seviye 4) UY si taslak yeterlilik hazırlanma sürecindedir.

Etkinlik Organizatörü ( Seviye 5 ) Uluslararası Meslek Standardı ( UMS ) görüşe sunulmak üzere taslak standart hazırlandı ve bu sektöre yakın STK, ODA ve SENDİKALAR dan oluşan toplam 38 kuruluşa taslak standart görüş sorulmak üzere gönderildi.

Bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm başvurular, bildirimler ve çalışmalar ile ilgili dönüşler yapıldı. Bu sayede düğün yapacak vatandaşlarımız hem ruhsatlı düğün salonlarında hem de belli yeterliliklere sahip organizasyon firmaları ile çalışması sayesinde oluşacak mağduriyetlerin önüne geçmiş olduk. Vatandaşlarımızdan çok sayıda olumlu tepkiler aldık.

Paylaş: